Nilgün

Nilgün anlamı Köken: Far. Cinsiyet: Kız Koyu mavi renkli, çivit renginde olan. "Nilgün" için örnek kullanımlar. İlçede Nilgün öğretmen evlilik söylentilerini duyar ve Halil'e tepki gösterir.

Responsive image
YAZAR
Refik Halid Karay
DOSYA BOYUTU
9,99 MB
YAYIN TARIHI
2004
DIL
Türkçe
ISBN
9789751029409

Bir Nilgün kitabı indirmek ister misin? Doğru yoldasın! Nilgün kitabını web sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bulabilirsiniz. Bu kitap Refik Halid Karay tarafından yazılmıştır.


1888 yılında Beylerbeyi'nde doğan Refik Halid Karay, 18. yüzyıl sonlarında bir kolu Mudurnu'dan İstanbul'a göçenKarayakış ailesindedir. "Galatsaray Sultanisi" ve "Mektebi Hukuk"da okuyan yazar, Meşrutiyet sıralarında gazeteciliğe baslamıştır. Kısa sürede üne kavuşmuş, "Fecri Ati" edebiyat topluluğunun kurucularından olmustur. "Kirpi" adıyla yazdığı taşlamaları ve siyasal yazıları sonucu İttihat ve Terakki hükümetince Anadolu'nun çeşitli illerinde 5 yılsürgüne gönderilmiş, ancak 1. Dünya Savaşı'nın son yılı İstanbula dönebilmiştir.Dönüşünde Robert Kolej'de öğretmenlik, Sabah Gazetesi'nde başyazarlık, iki kez de Posta-Telgraf Genel Müdürlüğü yapan Refik Halid, bu süreçte tanınmış "Aydede" mizah dergisini de çıkarmıştır.Bazı siyasal davranışları yüzünden memleketten ayrılmak zorunda kalan yazar, Haleb'e yerleşerek "Vahdet" gazetesini çıkarmış, Hatay'ın Türkiye'ye bağlanmasında yazıları ve çalışmaları ile katkıları olmuştur. 1938'de yurda dönen Refik Halid, dergi ve gazetelerde günlük yazılar tazmış ve 20 kadar roman kaleme almıştır.18.7.1965 tarihinde İstanbul'da ölen yazar; tekniği, dilinin güzelliği, taşlamalarının inceliği ve tasvirlerinin kuvveti ile ün yapmış, Modern Türk Edebiyatı'nın temel taşlarından biri olmuştur.Sayfa Sayısı: 760Baskı Yılı: 1986Dili: TürkçeYayınevi: İnkılap Kitabevi 


7 Nilgün İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri. 8 Nilgün İle İlgili Akrostiş Şiir? 10 Çocuğa Nilgün İsmi Konulur Mu? 11 Nilgün İsmi Caiz Mi? 12 Nilgün İsimli Ünlüler/Tanınan Kişiler.