Dostluk Üzerine

Dostluk üzerine... yazısı ve tüm İbrahim Tenekeci yazıları Yenisafak.com Yazarlar Köşesinde! İnancıma göre, dostluk, bir nasip meselesidir ve insanın dışında gelişir.

Responsive image
YAZAR
Cicero
DOSYA BOYUTU
5,12 MB
YAYIN TARIHI
2017
DIL
Türkçe
ISBN
9786051715766

PDF formatında Dostluk Üzerine. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Dostluk Üzerine kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Aslında dostluk, yeryüzündeki ve gökyüzündeki her şeyinkarşılıklı iyi niyet ve şefkat hisleriyle uzlaşmasından başka bir şey değildir;bilgelik hariç, ölümsüz tanrılar tarafından insanoğluna bundan daha iyi bir armağan bahşedilmiş midir, bilmem.Roma’nın cumhuriyet rejiminden uzaklaşarak imparatorluk düzenine adım adım yaklaştığı İÖ 1. yüzyılda yaşayan ve bu çalkantılı siyasi ortamda Roma’nın soylu ideallerini ve cumhuriyet fikrini her fırsatta savunmaktan geri durmayan, hatta bu uğurda canını vermekten bile çekinmeyen büyük hatip, devlet adamı ve filozof Cicero’nun ömrünün son demlerinde, siyasetten elini eteğini çektiği dönemde kaleme aldığı felsefe konulu eserlerinin başında gelir De Amicitia (Dostluk Üzerine).Zihnini Yunan kültürüyle yoğurmuş, Platon’un Akademeia’sından Aristoteles’in Peripatos’una, hatta Epikurosçu ve Stoacı okullara değin Yunan düşüncesini satır satır özümsemiş bir filozof olan Cicero, bu eserinde Yunan ahlak felsefesinin en temel kavramlarından biri olan dostluğu Romalı bir bakış açısıyla ele almış ve bu kavramı Roma’nın siyaset arenasına taşıyarak fikir ve eylem yoldaşlığına dönüştürmüştür.  (Tanıtım Bülteninden)   


Dostluk Üzerine Sözler. Dilsizlerin haberini Kulaksızlar dinleyesi Dilsiz kulaksız sözün Can gerek anlayası Yunus Emre Montaigne "gerçek dostluğun ne olduğunu bilirim" demiş.